Better than chocolate
Better than chocolate

Vzhledem k pochmurnému podzimnímu počasí je nejvyšší čas opět zapátrat ve filmových archivech a nabídnout vám film s eLtematikou, který by vám ukrátil dlouhou chvíli. Tentokrát jsem procházela filmotéku z roku 1999 a shlédla za vás kanadský snímek Better Than Chocolate, v němž si hlavní roli zahrála Karyn Dwyer spolu s Christinou Cox. Že se jedná téměř o archeologický nález, nepopírám. Přesto se domnívám, že film nese hned několik poselství, která je dobré si připomenout v každé době i za cenu toho, že oko „moderního“ diváka může trochu trpět nad kvalitou obrazu i zvuku.

Scénáristka Peggy Thompson si pro diváky připravila příběh devatenáctileté Maggie, od jejíž postavy se odvíjí všechny dějové linie. Maggie žije ve Vancouveru a namísto toho, aby studovala na univerzitě, prodává v duhovém knihkupectví „Ten percent book“. Život mladé dívky se z poklidných vod přemění na vlnobití v momentě, kdy potká svobodomyslnou umělkyni, malířku Kim. Dívky se do sebe zamilují na první pohled, což by ničemu nevadilo, kdyby de facto ve stejnou dobu Maggie nezavolala její matka Lila, že se rozvádí a nemá kde bydlet. Maggie přespávající do té doby na gauči v knihkupectví musí najít nové bydlení, aby se tam i s matkou a bratrem Paulem vešli. S příjezdem matky začíná „hra na schovávanou“ – Maggie nechce, aby její rodina věděla, že je zamilovaná do Kim.

Na scéně se kromě mladé lesbické dvojice objevuje i majitelka knihkupectví Frances – ta vedle problémů s celním úřadem řeší především potíže s nesmělostí a tak trochu i neschopností mít vztah. Oči se jí snaží otevřít Judy, transgender žena, která je do Frances zamilovaná. Postava Judy je více než zajímavá – nejen že musí řešit, jak Frances oslovit, ale hlavně bojuje s nepřijetím vlastní rodiny i širšího okolí. Co dělat se svým životem neví ani Maggiina matka Lila, pro kterou je jedinou životní radostí čokoláda. V krámku se pohybuje také Carla, jež má specifický přístup jak k lidem, tak k lásce a sexu – dalo by se říci, že je pansexuálka vyznávající tantrické metody, které ochotně ukáže mladičkému Paulovi. Cesty všech postav se ve filmu kříží, každý dá každému nějaký nový impuls, ukáže mu nový pohled na věc nebo umožní nový zážitek.

Jestli je lásce mezi Maggie a Kim přáno, zda Judy oblomí Francesčino srdce, jak se se single životem vyrovná Lila či jestli knihkupectví přežije nelehké otřesy, vám neprozradím. Ale zhodnotit snímek ze svého pohledu můžu, ba dokonce myslím, že musím – měla-li bych snímku něco vytknout, pak by to vedle výše zmíněného obrazu a zvuku byla až neúměrná rychlost zamilování se a vybudování vztahu Maggie a Kim. Naopak oceňuji upozornění na nelehkou pozici, v níž se chtě nechtě ještě stále homosexuálové ocitají, a především na neopomenutí otázky transsexuality. A v neposlední řadě mě nadchla umělecká technika, kterou Kim používá k tvorbě svých pláten :)

Better than chocolate
Better than chocolate

Posuďte sami, zda vás trailer k filmu společně s naším článkem navnadí a na film se podíváte. Určitě nám napiště, jestli se vám film líbil, či nikoliv.