Lhář má čtyři tváře
Lhář má čtyři tváře

Během ponurého zimního večera, který měl se zimou pramálo společného, snad jen datum v kalendáři, jsem se rozhodla mrknout na nějakou tu eLkomedii, abych vám mohla dát další tip na ukrácení dlouhé chvíle, když dešťové kapky bubnovaly na okna místo padajících sněhových vloček. Počasí se sice změnilo v typicky zimní, ale chuť čas od času se podívat na film, který je L-srdci bližší než klasická hollywoodská produkce, se určitě nezměnila. Tentokrát jsem za vás sáhla po americké komedii z roku 2010. Los padl na The Four Faced Liar – Lhář má čtyři tváře.

Snímek popisovaný jako „příjemná romantická komedie“, bych popravdě popsala spíše jako lehce předvídatelný oddychový film (se zcela nečekaným koncem). Ale abych nebyla hned na začátku negativní, pojďme se podívat na ty stránky filmu, které si dle mého (skromného a laického) názoru zaslouží vyzdvihnutí.

Přestože v hereckém obsazení nezazní žádná extra známá jména, nutno napsat, že se všichni herci zhostili svých rolí s dostatečně velkým nasazením a tak jim jejich charaktery bez připomínek uvěříte. Co stojí stoprocentně za zmínku, je kontrast, který nám spisovatelka a zároveň představilka jedné z hlavních rolí (Marja Lewis Ryan alias Bridget) nabízí: život svobodomyslné Bridget, jež střídá dívky téměř stejně často jako ponožky, a jejího bratra Tripa, jenž sice miluje svou přítelkyni Chloe, ale přesto nedokáže udržet zavřený poklopec, se razantně liší od životního stylu mladého páru, Molly a Grega, kteří se právě rozhodli zkusit žít společně. Z prvotního popisu by se mohlo zdát, že hlavní odlišnost je v četnosti sexuálních partnerů zmíněných postav, ale není to tak. To, co mě zaujalo, je přístup, jaký jednotlivé dvojice zaujímají k životu. Bridget a Trip jsou veselá kopa, jejich svět je barevný, zábavný a lehce chaotický. Tripův vztah je fyzický, živý, spontánní. Kdežto Molly a Greg jsou spíše nudný, šedý pár s nalinkovaným každodenním pořádkem, jejichž vztah by se dal přirovnat k pětiletce s přesně umístěnými popisky.

Marja Lewis Ryan
Marja Lewis Ryan

Podrobnou dějovou linku vám popisovat nebudu, jelikož byste se už neměli na co dívat. Ráda vám ale prozradím, že když se cesty Bridget a Molly skříží, vnikne do Mollyina života nová jiskra a i její dny se začnou zabarvovat do odstínů, které ji pomalu, ale jistě, mění. A vy tak můžete sledovat přeměnu fádnosti v rozmanitost. Stěžejní poslání filmu je dle mého vyřčeno v okamžiku, kdy se Greg Bridget ptá, jaký je mezi nimi rozdíl, co jiného může Molly nabídnout, co ona má a jemu to chybí – v tu chvíli Bridget říká: „Mluvili jsme, smáli se, poslouchali,…“ A to je věc, kterou může dělat každý bez ohledu na orientaci – je to způsob života, který si vybereme a u nějž nezáleží na pohlaví. Tím mě Marja oslovila a proto můžu s čistým svědomím říct: Podívejte se na Lhář má čtyři tváře, i když se nebudete od začátku do konce smát, i když vás film na konci nejspíš překvapí a vy si možná stejně jako já v první chvíli řeknete „Co to je sakra za konec? To byl divnej film.“

Třešinka na dortu, teda na konci: Komedie je filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry Marji L. Ryanové, poprvé se objevila na Sundance Film Festivalu v roce 2010, americkém filmovém festivalu, který se každoročně koná v Utahu. Že se jedná o úspěch doložme v číslech – jedná se o jeden z největších nezávislých filmových festivalů v USA, v roce 2012 se ho účastnilo více než 46 tisíc lidí.

Kdybyste si ještě před shlédnutím snímku chtěli vygooglit pár informací nebo fotografií, nabízíme herecké obsazení, a samozřejmě také trailer k filmu:

Bridget – Marja Lewis Ryan, Trip – Todd Kubrak, Molly – Emily Peck, Greg – Daniel Carlisle, Chloe – Liz Osborne