ilustrační fotoČtete správně. Ruská vláda se rozhodla schválit nová zdravotní omezení pro získání řidičského průkazu a řízení motorového vozidla. 29. prosince 2014 přijala vláda aktualizovaný seznam zdravotních kontraindikací, ke kterým byly přidány „poruchy osobnosti“ čítající transsexualitu, asexualitu, dvojí pohlaví a crossdressing, což je oblékání si oblečení, které ve společnosti patří druhému pohlaví. V případě trans lidí to tedy znamená riziko, že na základě posudku zdravotníka nezískají řidičský průkaz a nebudou moci řídit.

„Zákaz řízení lidem podle jejich genderové identity nebo vzezření je směšný a je to jen další příklad toho, jak ruský režim metodicky redukuje základní lidská práva svých občanů,“ řekl Shawn Gaylord, právní zástupce organizace Human Rights First.

„Mimo zamítnutí základních svobod může tohle opatření odrazovat transgender lidi od hledání duševní pomoci kvůli strachu z toho, že dostanou diagnózu, která jim ubere jejich právo řídit. Zároveň ponechává otevřené dveře pro rostoucí týrání, pronásledování a diskriminaci transgender lidí ze strany ruských úřadů.“

Usnesení, které navrhlo ruské ministerstvo zdravotnictví, je první svého druhu, které zahrnuje tyto „poruchy osobnosti“. Pomineme-li, že rozšířenou škálu „poruch osobnosti“ obohatil také fetišismus, exhibicionismus a voyeurismus, široká omezení diskriminují také občany s fyzickým postižením jako například amputace, přičemž opomínají zahrnout výjimky pro osoby používající protézy nebo pro ty, jejichž postižení nijak řízení neovlivňuje.

Vláda zpřísnění pravidel hájí tím, že mají přespříliš dopravních nehod. Za volant tak neusednou například ani patologičtí gambleři či chorobní zloději.