V Amerických kinech právě vyšel a k nám se již blíží (minimálně mnou) očekávaný film The Imagination Game, historický thriller z válečného a poválečného období inspirovaný tragickým osudem moderního britského vědce, kterého tvrdé perzekuce, jež na něj pro jeho homosexualitu společnost minulého století uvalila, dohnaly až k sebevraždě.

Kdo byl Alan Turing?

Alan Turing (vlevo) a  herec Benedict CumberbatchProtože je vždycky příjemné se trochu vzdělat, následující odstavec je určen těm, kterým chybí povědomí o životě Alana Turinga. (Technicky vzato vlastně spoiler, o kterém se ovšem u filmu natočeném podle veřejně známých historických událostí nedá mluvit :).)

Alan Turning byl britským matematikem, logikem, filosofem, stál mezi zakladateli informační vědy, přičemž mezi jeho největšími přínosy společnosti stojí to, že jeho zásahem byla druhá světová válka pravděpodobně zkrácena o několik let. Ve čtyřicátých letech totiž ve službách CIA výrazně napomohl rozluštění německé šifry za pomoci dešifrovacího stroje Enigma a poskytl tak Američanům rozhodující výhodu, díky níž byla prakticky rozhodnuta válka v Tichomoří.

Jeho osobní poválečný život se nicméně vyvíjel tragicky. V roce 1952 Turing nahlásil na policii, že v jeho domě došlo k vloupání, za kterým stál, jak se ukázalo při vyšetřování, jeho bývalý milenec. Pachatel i oběť byli proto odvedeni v poutech. Jako výsledek rozsudku, který byl Turingovi přiřknut za jeho protiprávní homosexuální chování, mu byla naordinována hormonální „léčba“, která měla neblahé dopady na jeho tělesný i psychický stav. O dva roky později byl nalezen mrtev. Zdrojem otravy bylo jablko namočené v kyanidu. (Mimochodem, věděli jste, kde se vzalo logo firmy Apple?)

Přiznávám se, že článek o něm jsem měla v plánu napsat už dávno. Jeho případ byl totiž v nedávné době opět vytažen na světlo. Poprvé v roce 2009, kdy mu britská vláda vyjádřila omluvu, a podruhé v roce 2013, kdy začalo být požadováno, aby rozsudek procesu s ním byl navíc zneplatněn, což bylo nicméně problematické, neboť verdikt soudu byl naprosto v souladu s tehdejším britským (ač v tomto ohledu naprosto nehumánním) právem. Situaci nakonec vyřešila sama Britská královna tím, že Turingovi udělila královskou milost.

Film Kód Enigmy (The Imangination Game)

Kód Enigmy 2014Možná právě toto připomenutí bylo impulzem k natočení filmu. A možná ne. Jisté je, že je na co se těšit. Jedná se o počin norského režiséra Mortena Tylduma s hvězdami jako jsou Benedict Cumberbatch (=Alan Turing) nebo Keira Knightley a recenze jsou zatím pochvalné, škarohlídi sice poukazují na jistou vypočítanost filmu, avšak je třeba si uvědomit, že přese všechno jde o komerční počin, budiž režisérovi dopředu odpuštěno, že občas zahraje divákům na city pomocí průhledných, nicméně stále zabírajících hollywoodských metod. Optimisté na druhou stranu prorokují ne jednoho, ale rovnou dva Oskary – za obraz a za herecký výkon (jen tak mimochodem, původně měl hlavní roli sehrát Leonardo DiCaprio).

V USA premiéra již proběhla, a to 25. prosince 2014. U nás se na ni můžeme těšit 29. ledna. Jak jste možná postřehli, film měl být původně promítán na loňském filmovém festivalu Mezipatra. Dva týdny před jejich zahájením byl ovšem distribuční společností pro Českou a Slovenskou republiku bez udání důvodu stažen a jeho premiéra byla posunuta. (Pokaždé když jsem ho pak uviděla v neaktualizovaném festivalovém letáčku, zabolelo mě u srdce :).)

 

Pozn. redakce: Ačkoliv je oficiální premiéra filmu 29. ledna, v pražském kině Lucerna se uskuteční slavnostní premiéra už 27. ledna. Omezený počet lístků je v prodeji exkluzivně pro fanoušky Mezipater zde.

Po projekci následuje v kavárně Lucerna party s mezipaterními rezidenty DJs Urxins.

Událost na Facebooku společně s dalšími informacemi zde.