Byty pro registrované páry
Registrované páry na Praze 10 mohou žádat o obecní byty

V pondělí 26. ledna 2015 schválila rada městské části Praha 10 úpravu zásad pro pronajímání obecních bytů. Zastupitelstvo uznalo, že v minulosti byly registrované páry v pronajímání bytů diskriminovány. V současné době tak mohou vedle samoživitelů s dětmi do 18 let, manželů s dětmi do 18 let, mladých lidí ve věku 18 až 30 let, bezdětných manželů nad 30 let a jednotlivců nad 30 let, o byty žádat i registrované páry.

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová se k této otázce vyslovila ještě před schválením úprav: „Na lidi žijící v registrovaném partnerství se zřejmě kvůli relativně novému způsobu zákonného soužití v minulém volebním období bohužel pozapomnělo. Tento stav se nyní snažíme napravit.“ Že svá slova myslela vážně dokazuje fakt, že navrhované úpravy byly schváleny.

Relativně novým soužitím je samozřejmě myšlena možnost uzavřít registrované partnersví mezi homosexuály (zákon č. 115/2006 Sb. a č. 89/2012 Sb.) – Praha 10 zareagovala na tuto situaci mezi prvními a my paní starostce i všem, kteří se o prosazení změny zasadili, tleskáme. K rozdělování bytů Radmila Kleslová dodává: „Volné obecní byty rozdělujeme naprosto transparentně, a to především při veřejném losování. Doposud se o byty mohly hlásit různé skupiny našich obyvatel, ale konkrétně právě ženy a muži žijící v registrovaném partnerství byli bohužel opomenuti.

Na závěr přidáváme vyjádření Zděňka Slobody, člena organizace Proud: „Samozřejmě jsme rádi. Nicméně to, že registrovaným partnerům toto není automaticky umožněno, jednoznačně ukazuje, že český stát má partnerství osob stejného pohlaví za partnerství méněcenné. Vítáme každou snahu, která přispěje k tomu, že budou mít páry osob stejného pohlaví stejná práva jako páry heterosexuální.