Zenska silaŽe Mezinárodní den žen neslavíte? Že je to komunistický přežitek, který už naštěstí nikdo neprožívá? Ale kdeže, dejte mu šanci! Je to svátek nás žen, tak si ho pojďme prostě užít. Po našem…

Mezinárodní den žen vznikl roku 1909, v Praze jej poprvé ženy oslavily roku 1914 a od roku 1975 „je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj“, jak tvrdí známá encyklopedie wikipedie.

Zatímco v Děčíně můžete zajít oslavovat do ZOO, kde dostanete levnější vstupné (za polovinu, takže vlastně žádná výhra, proč to nemůže být jeden den zadarmo?), v Praze a v Brně je trošku zajímavější program pro tento den. V Praze se toho ujala Česká ženská lobby a akce potrvají od pátku do neděle. V pátek můžete společně s ostatními ženami posnídat, v sobotu si nechat něco uvařit od kuchařek bez domova, zjistíte, jak si samovyšetřit prsa a nebo se dozvíte, jak se žije ženám ve vězení. Také si nenechte ujít vystoupení dua Debbi Love, kde vás Bio Masha oslní svým (ne)vybraným rapem a zpěvem. Více info o oslavách zjistíte zde.

Zato v Brně to bude méně aktivistické a více poetické, alespoň se podle programu zdá. Brno nabízí třídenní zábavu s přesahem do pracovního týdne. V sobotu dokonce s lesbickou tématikou – komponované čtení básní málo známých lesbických básnířek tedy představuje jednoznačné lákadlo, proč se letos zúčastnit :). Na neděli je naplánovaná pohádka pro děti, vernisáž fotografií či koncert, v pondělí debata na téma sexismu na českých univerzitách a koncert hudebnice Muchy. Tak co na to říkáte, dokážou ženy pořádně oslavovat svůj svátek?