Adopce? Proč ne?!
Adopce? Proč ne?!

Zatímco my ještě stále marně čekáme na změny způsobující úsměv na tváři, slovinští homosexuálové se mohou radovat, 3. březen 2015 byl pro ně šťastným dnem, tamním parlamentem totiž prošel návrh novely Zákona o rodině schvalující nejen sňatky osob stejného pohlaví, ale také adopci dětí homosexuálními páry.

Návrh předložilo Levicové sdružení v prosinci 2014, 10. února 2015 návrh novely schválila Komise pro práci, rodinu a sociální politiku v poměru 11:2. Březnové hlasování bylo taktéž jednoznačné – pro bylo rovnou 51 poslanců, proti hlasovalo pouze 28 členů parlamentu. Jedná se o novelizaci zákona, který doposud umožňoval pouze registrované partnerství bez možnosti adopcí.

Proti manželství mezi homosexuály se dlouhodobě vyslovuje několik místních konzervativních skupin i katolická církev. V den projednávání novelizace zákona se v Lublani sešlo pár tisícovek lidí, aby účastí v demonstraci vyjádřili svůj nesouhlas se zákonem pod heslem „V sázce jsou děti“. Naštěstí jsou hlasy opozice slabé a LGBT menšina má v této zemi čím dál tím méně problémů. První návrh na změnu Zákona o rodině obdrželo Státní shromáždění již v roce 2009, přičemž registrované partnerství bylo schváleno už v roce 2006. Osvojení si dítěte partnera je možné od června 2011. Pomyslnou třešinku na dortu si zde mohou sníst lesbické ženy, neboť mají legální přístup k umělému oplodnění.