LGBT reklama v Itálii
LGBT reklama v Itálii – „Jsme otevřeni všem rodinám“

Švédský obchodní řetězec s nábytkem a bytovými doplňky je známý tím, že do svých reklamních materiálů zahrnuje i LGBT rodiny, ať už třeba přes televizní a internetové reklamy nebo vlastní katalog či magazín. Tentokrát se však Ikea příliš nepředvedla, konkrétně kvůli stažení svého magazínu z ruských internetových stránek. Magazín s názvem Ikea Family Live by totiž mohl být vnímán jako něco, co patří do gay propagandy a nerespektuje kontroverzní zákon, který Putin schválil roku 2013.

Magazín přitom vychází v 25 zemích a „ukazuje odlišné aspekty z domácího života lidí bez ohledu na jejich věk, pohlaví, sexuální orientaci, národnost a víru. Magazín odráží hodnoty společnosti Ikea, včetně rovných práv a příležitostí pro všechny.“ Českou verzi najdete na tomto odkazu.

Ikea se ke stažení magazínu vyjádřila takto: „V našem podnikání dbáme na legislativy zemí, ve kterých jsme přítomni, a abychom se vyhli jejich porušení, rozhodli jsme se stáhnout v Rusku tento magazín.“

Zároveň ale Ikea přiznává, že nedostala od ruských úřadů žádné oficiální varování, které by se vztahovalo na gay propagandu a potenciální porušení patřičného zákona. Není to zbytečné stahování kalhot, když brod je ještě daleko?