Tisková zpráva:

V gay a lesbických rodinách vyrůstá přes 900 českých dětí, diskuzi o této problematice a dalších ožehavých tématech nabídne festival Jiný pohled – Queer Eye

opomíjená témata/žhavé diskuze/domácí umění/zahraniční kapely

Již 6. ročník festivalu Jiný pohled – Queer Eye, který se koná 16. května v experimentálním prostoru NOD v Praze, se bude letošní rok věnovat tématu rodičovství a výchovy dětí. Kromě přednášek, diskuzí, workshopů a performance se návštěvníci všech vyznání i orientace mohou těšit na politický pranýř nad kvótami s Annou Kárníkovou z ČSSD a Lucií Zachariášovou ze Strany zelených. Čekat je bude také výstava fotografií světoznámé české fotografky Dity Pepe a vystoupí objev slovenské hudební scény Katarzia či francouzské elektro duo Andromakers.

Queer Eye 2015

Festival Jiný pohled – Queer Eye se jako tradičně nebojí komentovat tabuizovaná témata a aktuální dění v (nejen) queer scéně. „Mottem 6. ročníku jsou Proměny, smrt a výšivky, návštěvníci mohou diskutovat o výchově trans dětí a dětí v LGBT rodinách, o netradičním přístupu ke smrti nebo mohou navštívit workshop radikálního vyšívání,“ komentuje letošní ročník organizátorka festivalu Pepa Lubojacki. V minulosti se s jménem festivalu spojilo již několik známých osobností, např. zpěvačka Ester Kočičková, herečka Anna Polívková či kapela Čoko Voko.

Být „normální“ rodič?

Jak říct ve školce, že vaše dítě má dvě matky? Jak svým rodičům vysvětlit, že budou prarodiči (i když to třeba s ohledem na vaši sexuální orientaci zrovna nečekali a s nadějí na vnoučátka se už loučili)? Blok a workshop o LGBT rodičovství se sociální pracovnicí, psycholožkou a právníkem otevře otázky plánování potomků, umělého oplodnění a následné výchovy dětí v LGBT rodinách, v nichž vyrůstá více než 900 českých dětí. O své názory z praxe se podělí dětský psycholog a děti vyrůstající právě v takových rodinách.

Politický pranýř a smrt

Kvóty vs realita. Politická argumentace nebude tentokrát na televizních obrazovkách, ale na pranýři v dialogické performance Kvóty na grilu. Hlavními představitelkami budou dvě političky Anna Kárníková z ČSSD, jedna ze zakladatelek Kongresu žen, a Lucia Zachariášová ze Strany zelených. „Za šest let konání festivalu je to zcela poprvé, kdy diváci mohou přímo diskutovat se zástupci vlády. Věříme, že porovnávání reality s danými kvótami, které často neodpovídají potřebám lidí, bude pro mnohé velkým přínosem a nebo také šokem,“ komentuje Pepa Lubojacki.

Žena a český stereotyp

Celý festival bude provázet výstava fotografií známé fotografka Dity Pepe a literární dokumentaristky Barbory Baronové, zachycující ženská témata v postmoderní české společnosti. Dita Pepe v projektu „Intimita“ nastiňuje detabuizovaná témata, jako jsou prostituce, zneužívání dětí, politická šikana nebo handicap, se kterou se česká společnost setkává, ale jednotlivec na ně neumí reagovat jinak než stereotypem. Návštěvníci mohou zhlédnout také zajímavý projekt Talk&Twerk Bibi Bičenko, za kterou byla nominována i na cenu StartUp (Prize for Emerging Artists).

Závěr festivalu bude pařit akustickému vystoupení objevu slovenské scény Katarzie. Podle slov hudebního kritika Pavla Klusáka jde o interpretku, která přirozeně splývá s živě zpívanou písní, ale i natrpklým svědectvím o zádrhelech vztahů – tím obojím může připomenout mladou Zuzanu Navarovou. V závěsu rozvíří hlavní sál NoD svými písněmi a vintage nástroji francouzské queer elektro duo Andromakers z Marseille. Pulzující rytmika, basová lázeň a hlasy přecházející od intimní éteričnosti, přes taneční gradace až k rockové extázi nenechají v NoDu nikoho chladným.

 

Festival Queer Eye – Jiný Pohled
Kdy:
16.5.2015
Kde: Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33, Praha 1.
Vstupné: 150 Kč/celý den, 100 Kč (přednášky 14:00–19:30)

Festival je finančně podpořen Slovensko-českým ženským fondem a Magistrátem hl. m. Prahy. Další informace můžete získat na www.queerEye.cz.