Cate na obálce VarietyOscarová herečka Cate Blanchett, rodačka z australského Melbourne, oslavila 14. května 46. narozeniny a přinesla světu zprávu o svojí bisexualitě. Hollywoodská star, kterou všichni známe hlavně díky postavě Galadriel z trilogie Pána prstenů, má za sebou úspěšné filmy jako Letec, Babel nebo naposledy Jasmíny slzy (za roli zhýčkané vdovy, která se ocitne bez prostředků, si vysloužila Oscara). V rozhovoru pro magazín Variety se nechala slyšet, že měla v minulosti mnoho vztahů se ženami.

Dotaz přišel díky jejímu poslednímu filmu s názvem Carol (článek a trailer zde), který bude mít premiéru 17. května na filmovém festivalu ve francouzském Cannes, kde hraje lesbickou postavu. V rozhovoru se jí dotázali, jestli to pro ni bylo v roli lesby poprvé, Cate odpověděla otázkou, zdali ve filmu či v reálném životě. Pak potvrdila, že přirozeně randila i se ženami.

Sama o své sexualitě ale nijak nepřemýšlela, stejně jako podle ní hlavní hrdinka filmového příběhu Carol. Jako přípravu na roli četla Cate spoustu zakázané romantické literatury pro ženy na ženy z tohoto období. Teď je však již 18 let šťastně vdaná a s manželem Andrewem Uptonem vychovává 4 děti (3 vlastní a jedno adoptované). Zpráva o její bisexualitě ale nás, kterým přijde nesmírně atraktivní, smyslná a okouzlující, ne zase tolik nepřipravené nezaskočila. Přiznejte se, kdo tajně doufal? :)

O snímku Carol jsme vás informovaly už v minulosti, začalo se o něm mluvit už v roce 2012 a ani sama Cate si nebyla jistá, jestli se film vůbec kdy dostane do kin. „Filmy o obyčejných ženách je obtížné financovat. Existuje spousta lidí, kteří mají mylnou představu, že ostatní nechtějí takové filmy vidět, což není pravda,“ prohlásila herečka. Podle ní je na čase, aby bylo více filmů s hlavními ženskými hrdinkami a aby se odstranila nerovnost i na filmovém poli. „Ve kterém průmyslu je platová rovnost pohlaví? V žádném. Proč bychom měli očekávat, že u filmu to bude jinak,“ uvedla herečka. Nadvláda mužských příběhů velkému plátnu nesvědčí. „Publiku to nepomáhá. Lidé chtějí vidět dobré filmy. Měli bychom mít stejný přístup do kin.“

Třeba čeká film ale takový úspěch, že to Cate vynese sedmou nominaci na Academy Awards, tedy na sošku Oscara. A mimochodem, ve filmu Zápisky o skandálu, kde si krásná Australanka zahrála učitelku překračující jisté meze, si její lesbicky orientovanou obdivovatelku zahrála sama Judi Dench a určitě to stojí za vidění. Ten získal hned 4 nominace na Oscara.