LŽe by měly lesby dodržovat pravidla bezpečného sexu? Co to znamená? Většině se asi pod pojmem bezpečný sex vybaví slovo kondom, ale u žen na ženy to působí trošku hloupě – na co kondom, když jej není na co nasadit? Ale… Jste si opravdu jisté, že jej není na co nasadit? A jste si jisté, že jde jen o kondomy? Pojďme se na to podívat trošku podrobněji.

Ano, bezpečný sex znamená především používání kondomu a sexuální zdrženlivost. To znamená nelézt hned do postele s každým, kdo se vám trošku líbí, aniž byste o něm věděly více a zároveň když už dojde na jednorázovku či něco bez vyhlídek na budoucnost, měl by člověk použít nějakou ochranu. Když se řekne sex mezi dvěma ženami, leckdo si bude myslet, že je to bezpečné, protože se nedá nic přenést a zvláště v případě, že se jedná o dvě osoby, které nikdy neměly sex s druhým pohlavím. Ale nenechte se zmást, mohly byste toho docela litovat. Co nám hrozí?

V prvé řadě jsou to chlamydie. Jedná se o bakterie, které parazitují uvnitř našich buněk a mohou potrápit i zvířata. Nejčastěji se přenáší právě pohlavním stykem, ale můžou k vám doputovat také přes kapénkovou infekci, například při chřipce. Že jste právě vy hostitelkou těchto bakterií, to nemusíte poznat docela dlouhou dobu,  napřed to může začít jako pocit pálení  nebo bolest při močení, což může u někoho vést k mylnému klamu, že se jedná „jen“ o infekci močových cest. Taky to může vypadat jako zánět děložního čípku nebo vejcovodu a pokud se neléčí, může to skončit i neplodností. I když jste si jisté, že vaše partnerka nikdy sex s mužem neměla, nenechte se nemile překvapit, jde to bohužel i bez jejich přičinění.

Dalším možným rizikem je HPV, tedy lidský papilomavirus, je nejčastějším virem, který u nás můžete chytnout díky nechráněnému sexu. I když se s ním během života potká až 80 % lidí, jeho následky zakusí zhruba jen 20 % z nich. Přenáší se nejen pohlavním stykem, ale například i dotykem rukou či ústy. Příznaky nejsou jednoznačné, ale leccos mohou naznačit genitální bradavice, v horších případech to končí karcinomem děložního hrdla, pochvy nebo rodidel. To už nezní moc jako sranda, že…

Kdo by neznal AIDS. Nenechte se mýlit, nejedná se o nemoc gayů, i když případů, kdy se nákaza rozšířila sexem mezi dvěma ženami, které se dají považovat (odpusťte) za „čistokrevné“ lesby, je mizivé procento (v České republice takové alespoň podle dat za posledních 10 let neevidujeme). Přesto, nikdy nevíte, kdo vám lže a kdo nikdy nezhřešil, ať hodí kamenem. A nebo nasadí kondom na dildo a je zodpovědný!

Herpes, samo slovo o sobě už zní dost nechutně. A teď nemluvíme o „neškodném“ oparu, který se vám vylíhne na rtu, ale o genitálním herpesu, který rozhodně nepotěší nikoho, kdo nakoukne do kalhotek. Dobrá zpráva je, že pokud si ho všimnete zavčas, respektive se to spíš rozhodnete řešit zavčas (kdo by si nevšiml!), stačí vám jednoduchá výbava z lékarny jako na normální opar, tedy například mastička Herpesin, Zovirax a podobně. Náplasti tentokrát nepomůžou.

Dále se snad už jen zmíníme o nemocech, které mezi lesbami naštěstí nejsou tolik časté, jako syfilis, kapavka nebo muňky. Nositelka těchto skvělých nemocí s vámi snad už do postele nepoleze, ale spíš se bude chtít léčit, zmínily jsme proto především ty přenosné choroby, které člověk hned tak nerozpozná a jejich příznaky může považovat za něco docela neškodného a přechodného. Prostě, na prvním místě je uvážlivost a zdrženlivost. Co tedy dělat, pokud nejde odolat touze a zároveň se člověk chce chránit?

Jakkoliv hloupě to může znít, i lesby či bisexuálky by měly používat kondom. Pokud nejste v dlouhodobém partnerství, kde se znáte a můžete si vzájemně věřit, kondom na dildu či vibrátoru uškodit nemůže. Odpadávají zde předsudky jako „bez kondomu je to lepší“, kterými zásobují pošetilé ženy udatní dobyvatelé a plundrovači dámských klínů. Naopak, může to být docela zajímavé zpestření, můžete vyzkoušet kondomy s příchutí, resp. s vůní či s vroubkováním, což vám může přinést hnedle jiný zážitek (s tímtéž dildem).

Pokud si domů přivedete někoho, o kom nic nevíte, určitě nepoužívejte bez rozmyslu vaše sexuální pomůcky, kterých se nechcete hned zbavit a pokud už to musí být, použijte ochranu. To samozřejmě neznamená, že musíte vyhodit celý svůj arzenál s každou novou přítelkyní, ale obezřetnost je na místě. Že vás sužuje pohlavní choroba, to nemusíte zjistit hned a navíc třeba kožní výražku či pálení v podpaždí můžete považovat za něco úplně jiného než za nepříjemnou vzpomínku na tu krasavici z baru, jejíž jméno si ani nepamatujete.

Fajnšmekři mohou doporučit latexové či vinylové rukavice (ano, takové ty z ordinace či ze Subway, kde vám v nich udělají skvělý sendvič) nebo dentální roušku na jedno použití (a mikrotenový sáček ji opravdu nenahradí). V každém případě – je to na vás. Jestli mohu přidat osobní poznámku, mně naprosto stačilo projít se v nemocnici kolem oddělení Venerologické ambulance a měla jsem jasno. Tam bych opravdu v čekárně sedět nechtěla.