fifaVydavatelství Electronic Arts vyslalo do světa skvělou zprávu – úspěšná fotbalová série počítačové hry FIFA bude mít tentokrát na výběr mezi družstvy mužů a žen. Překonali tak „technické problémy“, kterými se v minulosti ohrazovali proti absenci ženských družstev a jistě potěšili a potěší mnoho z těch, pro které je FIFA něčím víc než jen obyčejnou kratochvílí. Zatímco v poslední hře FIFA 15 je více než 600 fotbalových klubů z celého světa, v nově připravovaném pokračování přibude také 12 ženských týmů.

Budete si moci vychutnat hru takových fotbalových es, jako jsou queer ikony Abby Wambach a Megan Rapinoe, díky kterým Amerika dosáhla vrcholu na poli ženského fotbalu v podobě zlaté olympijské medaile. Také tváře Nadine Kessler, Steph Houghton, Sydney Leroux a Alex Morgan byly pro hru speciálně nasnímány stejnou technikou, jako je tomu u mužských protějšků, hvězdná jména a kvalita je tedy zaručena. Wambach, Rapinoe, Leroux a Morgan navíc pomohly se snímáním specifických pohybů typických pro ženský fotbal, nahrávání probíhalo v kanadském sídle společnosti Electronic Arts ve Vancouveru.

Sydney Laroux při snímání
Sydney Laroux při snímání

Dalšími výzvami bylo také to, že ženské hráčky mají jiné tělesné proporce a nižší výšku, konkrétně šlo o pohyb boků a délku mezi jednotlivými klouby u paží/ramen a boků/kolen. A samozřejmě hráčky nosí častěji dlouhé vlasy, takže toto bylo potřeba také implementovat. Na druhou stranu z toho teď mohou těžit pánové, umožňuje to od nynějška větší variabilitu i co se mužských účesů týče.

Není to přitom poprvé, co fotbalové počítačové simulace zahrnuly i ženské týmy, například v roce 2000 se britské studio Silicon Dreams snažilo o totéž v jejich hrách Mia Hamm 64 Soccer a Uefa Dream Soccer, šlo ovšem o hry nevalné kvality, na které se snesla velká vlna kritiky.