Svatba ve třech
Svatba ve třech

Ano, ano, přiznávám, zasloužila bych si dostat černý puntík – dlouho jsme se neprohrábly ve filmových archivech, řekněme na rovinu, poslední dobou jsem dělala všelicos, jen jsem nekoukala na fiLmy. Ale protože mi černé svědomí nedalo spát, rozhodla jsem se najít další kousek, který by vás mohl zaujmout, snad to bude jako omluva stačit. Z nabídky jsem tentokrát vybrala tradičně netradiční „americkou pohádku“ – Svatbu ve třech.

Film v roce 2005 pod názvem Imagine Me & You sice natočila britsko-německá filmová produkce v čele s režisérem a scénáristou v jedné osobě Ol Parkerem, přesto s klidným srdcem označuji tento snímek za americkou pohádku, protože pokud hledáte klasickou lovestory s nenáročným (řekněme i lehce předvídatelným) dějem, je právě tenhle tip ten správný.

Čeká na vás příběh s výborným hereckým obsazením, nebo alespoň dle mě je na co se dívat… Texasanka Piper Perabo alias Rachel se po několikaleté známosti hodlá vdát za svého přítele, sympatického, až po uši zamilovaného, Hecka (Matthew Goode). Nic nenasvědčuje tomu, že by jejich láska neměla vydržet, Rachel kráčí ve svatebních šatech k oltáři, kde nakonec řekne očekávané ano. Tudíž tam, kde většina filmů končí, tenhle začíná. Kde se stala „chyba“? V momentě, kdy Rachel prochází uličkou, střetne se pohledem s květinářkou Luce (překrásná Lena Headey) a vše nabere jiný směr. Vyvstává hned několik zásadních otázek: Existuje láska na první pohled? Je možné, aby se člověk ve vteřině zamiloval tak, že vše, co do té doby znal, měl a chtěl, najednou nemělo žádnou váhu? Má člověk poslechnout rozum nebo srdce, když každý říká něco jiného? Tím vším se Rachel zaobírá zatímco se s Luce čím dál tím víc sbližuje.. Detaily vám sdělovat nebudu, abyste se měly na co dívat, ale pro malé navnadění mrkněte alespoň na trailer k filmu:

Snímek má několik rovin, kromě hlavní dějové linie určitě stojí za to zamyslet se například nad vztahem Racheliných rodičů – mohou se dva lidé milovat stejně, nebo vždy jeden miluje víc a jak zpívá Jakub Smolík „v lásce vyhrává ten, kdo má rád míň“?, nebo vyhrává ten, kdo zaujímá postoj alá nenapravitelný proutník Cooper?, či nad Heckovou prací – jsou opravdu peníze to nejdůležitější na světě, nebo má férovost na světě ještě své místo? A co teprve dětská upřímnost a přímost, kterou zde ztvárňuje malá Henrietta, může nás i malé děvče něco naučit? Ruku na srdce – i v klasické lovestory může člověk najít otázky, které vedou k zajímavým odpovědím a i ve filmu s předvídatelným závěrem lze objevit inspiraci.

Na závěr mi dovolte přiložit pár fotografií a popřát vám hezké pokoukání :).