Až po uši

V záplavě filmů, v níž hledáme ty, které pro vás vybíráme do Pátrání v archivech, jsme narazily na ojedinělý projekt režiséra Jana Hřebejka, jenž vznikl ve spolupráci s HBO a rozhodně stojí za zmínku, přestože nejde o žádnou novinku. Pojďme se společně podívat, čím česká filmová produkce dokáže překvapit.

Sami tvůrci prezentují seriál slovy: „Seriál Až po uši začíná tam, kde většina seriálů podobného žánru končí. Nezanechává diváky stát na prahu domácností a ložnic, ale s nadhledem a humorem je zatahuje do koloritu vnitřních světů, kde mezi milostnými povyraženími prosakují na povrch obavy a traumata, před kterými hrdinové seriálu utíkají: matka alkoholička, nechtěně těhotná přítelkyně, ztracený otec, nevěrný manžel, sebevražda sestry nebo nešťastná láska. Všechna tato bolest se musí v něčem utopit: v sexuálních avantýrách, alkoholu nebo v práci. A za instantní řešení svých krizí musí samozřejmě každý také poctivě zaplatit.

A proč na našem webu píšeme zrovna o tomto seriálovém počinu? Protože jedna z hlavních dějových linií se překvapivě točí kolem lesbického vztahu slovenské masérky Lindy, kterou si zahrála Jana Kolesárová, a nešťastné manželky Zuzany, jejíž roli bravurně ztvárnila Jitka Čvančarová. Zuzanina kamarádka nestíhá jít na masáž a vyšle tam právě Zuzanu – a to je ta chvíle, která nás zajímá – z původně nevinné, neplánované návštěvy masérského salónu se totiž pomalu, ale jistě vytváří vztah, v němž nechybí emoce, zvraty, ani žhavé milostné scény… Dokáže se Zuzana vzdát všech jistot, které jí rodinný život nabízí? Smíří se Linda s tím, že udržuje vztah s vdanou ženou?

Jestli bude mít Zuzanin románek happy end, zjistíte během 13. dílů, které nám HBO nabízí. Určitě vás ale nezaujme pouze příběh Zuzany a Lindy. Čeká na vás totiž hned několik dějových linií, které jakoby vypadly ze života každého z nás. Takže pokud máte rády seriály, budete některým postavám fandit a jiným budete přát, aby dostaly pořádně na frak. Seriálu nechybí ani humor, zajímavá hudba, záběry z krásných míst v metropoli naší země a v neposlední řadě skvělé herecké obsazení.

Malý spoiler: V první epizodě se objevuje scéna, kdy výtvarník Jakub utíká z rande se Šárkou, aby pomohl své sestře Halce – lesbické umělecké fotografce, jelikož trpí těžkými depresemi – s Halkou se bohužel v dalších dílech blíže neseznámíme, jelikož se mu nepodařilo přijít včas.

Fakta na závěr: Seriál se na českých obrazovkách televizní stanice HBO Europe objevil 2. listopadu 2014. Režie se ujal známý český režisér Jan Hřebejk. Scénář napsaly Iva Klestilová a Tereza Dusová. Vedle zmíněných hereček hrajících lesbický pár se zde objevili známé herečky a herci – Aňa Geislerová, Lenka Krobotová, Jana Švandová, Anna Polívková, Jiří Havelka, Hynek Čermák, Jaromír Hanzlík, Radek Holub či režisér Ivan Vojnár. Hudbu k filmu složila Vladivojna La Chia (zároveň vyšla i titulní skladba „Holka“, kterou nazpívala s Matějem Ruppertem).

Všechny díly jsou ke zhlédnutí na HBO GO, případně je v prodeji DVD.