Chystáte se s partnerkou na registrované partnerství? Plánujete i něco víc, než jen podpis na úřadu a mimo svědky chcete pozvat i rodinu a přátele? Pak se vám možná bude hodit náš malý průvodce častými otázkami, na které se vás budou hosté ptát, přes ty naivně nevinné až po ty, které vás mohou urazit do morku kostí.

Povědomí o tom, co registrované partnerství v Česku obnáší, je u veřejnosti docela malé a málokdo z nezainteresovaných ví, co to vlastně obnáší. Je to to stejné jako „normální“ manželství? Je to vůbec legální? Jaká práva to registrovaným dává? Ve zkratce můžete říct, jak to vlastně je – moc výhod to neskýtá a pokud jsou oba partneři zdraví a bez větších osobních problémů, je to hlavně výraz lásky a toho, že chcete k někomu papírově patřit a případně ho zajistit pro případ horších časů. I proto u nás do registrovaného partnerství od jeho zavedení v roce 2006 vstoupilo tak málo dvojic, aktuálně se to pohybuje kolem 4000 párů.

Registrované partnerství zjednodušeně skýtá hlavně tyto výhody – dědické právo, právo na informace a možnost zastupování, vyživovací povinnost a věci právní jako trestní právo, daňové řízení a majetkové vztahy. Naopak znemožňuje adopci (což nás pálí hlavně v případě, že si chce partner osvojit biologické dítě toho druhého, které společně vychovávají) a přístup k umělému oplodnění. Na tom se ale pracuje a sdružení PROUD se nepřetržitě snaží s podporou některých poslanců předložit novelu zákona o registrovaném partnerství, která by upravila nedostačující práva a umožnila tak uzavírat plnohodnotnější svazky. Ale dost už úvodu, pojďme se podívat na to, jak vybruslit z nepříjemných nebo hloupých otázek, se kterými se můžete při svojí „svatbě“ setkat.

Která z vás je ženich?

To je klasika všech klasik, genderové stereotypy jasně převažují a mnoho lidí má stále za to, že i když se jedná o lesbický pár, jedna z partnerek musí nutně přejmout maskulinní úlohu a hrát chlapa. Nejlepší odpovědí je říct to popravdě – obě se cítíte být nevěstami. A tečka.

Když jste obě nevěsty, proč nejste obě oblečené jako nevěsty?

Ano, žena by měla mít bělostné svatební šaty, další genderový stereotyp. Ale co je komu do toho, v čem si chcete tento slavnostní den prožít právě vy? Člověk by se měl obléct tak, jak sám chce a v čem se bude cítit nejlépe. Pokud někdo nenosí sukně a šaty celý život, proč by se měl kvůli společenským konvencím těch druhých nutit do něčeho, co mu není příjemné?

Budou tam jen samí gayové a lesby?

Tady odpovězte raději popravdě, pokud jsou všichni vaši přátelé z LGBT komunity a jedinými hetero zástupci bude například vaše rodina, nevyvolávejte v nich zbytečné naděje ale ani předsudky. Stačí říct, že jste pozvaly ty, které máte nejraději a kteří s vámi chtějí sdílet radost z vašeho velkého dne.

Jaké příjmení teď budete mít?

Další nedostatek v zákoně – uzavřením registrovaného partnerství se automaticky nepřejímá příjmení partnera a pokud chcete změnu příjmení provést, musíte za to zaplatit extra. Je to naprosto stejný postup, jako když si chcete změnit příjmení jen tak, bez ohledu na rodinný stav, a správní poplatek činí 1000 korun, to je další nevýhoda. Proto si registrované páry příjmení často nemění. Tohle můžete využít jako dobrou příležitost k osvětě, ať i vaši blízcí vědí, že novela zákona je nezbytná.

Co na to vaši rodiče?

Pokud rodiče nevěří tomu, co se právě chystáte udělat, nemusíte to tajit a klidně řekněte pravdu, že s vámi v tomto kroku nesouhlasí a nechtějí to akceptovat. Samozřejmě, pokud se necítíte na vysvětlování rodinných záležitostí, nikdo vás nenutí, abyste si nepříjemnými pocity procházely znovu. V tom lepším případě se podělte o svoji radost z podpory vašich nejbližších, kteří se stejně jako vy těší na to, až do toho praštíte :).

Ať už dostanete jakékoliv více či méně nepříjemné otázky, nezapomeňte, že se jedná o váš velký den, který by vám neměl nikdo zkazit a hlavně by vás to nemělo přimět k tomu pochybovat o tom, jestli to, co se chystáte udělat, je v očích někoho jiného ta správná věc. Proto dobře zvažte, koho chcete pozvat, aby se radoval společně s vámi a – teď už jen vám popřát hodně štěstí a lásky!