Průlomové rozhodnutí Nejvyššího soudu USA učinilo z 26. června 2015 den, kdy bojovníci za rovná práva oslavili historické vítězství. Devítičlenný senát posuzoval právo gayů a leseb na rovné manželství ve všech státech unie a dospěl k tomu, že ústava toto právo zaručuje i ve státech, kde zatím stejnopohlavní sňatky nebyly povoleny. Jednalo se o 14 států unie, zhruba 30 % populace USA.

Rozhodnutí senátu tak zamítlo předchozí početné soudní verdikty týkající se právních úprav manželství v jednotlivých státech unie a státy, které doposud rovné manželství zakazovaly, teď budou muset svoji legislativu změnit a přizpůsobit úpravě platné pro celé Spojené státy. Rozhodnutí, které bylo těsným výsledkem hlasování senátu (5:4) napjatě očekávaly tisíce lidí přímo před budovou Nejvyššího soudu a miliony dalších ve svých domovech.

Prezident Barack Obama, který patří mezi bojovníky za LGBT práva, rozhodnutí soudu na svém twitteru okamžitě označil za významný krok na cestě ke zrovnoprávnění gayů a leseb a v následujícím projevu prohlásil, že Amerika by měla být hrdá, protože se jedná o vítězství všech amerických občanů, kteří si jsou rovni a budou mít z tohoto rozhodnutí prospěch.

První svatby na sebe nenechaly dlouho čekat – páry se nechaly oddat tentýž den například v Georgii nebo v Texasu.