Poznáte se, dáte se dohromady a je to jak z červené knihovny. Váš nový objev či přítelkyně je inteligentní, zábavná, krásná, okouzlující, jste pod jejím vlivem. Nebo naopak, učaruje vám, jak vás obdivuje a jste pro ni středem vesmíru a užíváte si její pozornost. Jenomže ne všechno trvá navěky a někdy to, co vypadá jako nekonečná láska za hrob, skončí dříve než by vás napadlo v okamžiku, kdy jste jí měly plnou hlavu a motýlky v břiše. Proč dochází k takovým rozčarováním, kdy je ta Velká Světová Láska najednou pryč?

Třeba proto, že nakonec nemáte tolik společných zájmů, které by vás nějak pojily. Prvních pár týdnů můžete mít hlavně starosti s tím, kam půjdete na kávu nebo čí ložnice to bude dnes a užíváte si to počáteční opojení. Po pár měsících ale najednou zjišťujete, že ji nebaví to, co naplňuje vás a co jste po dobu hormonálního poblouznění zanedbávaly. Taky se může stát, že zjistíte, že ona a vaši přátelé dohromady není dobrá kombinace a nevychází spolu. Tady záleží na tom, jestli budete ochotné se vídat s přáteli zvlášť nebo je to příliš velká překážka, někomu to tak může i vyhovovat.

Žárlivost, která se najednou vynoří zničehonic v takové míře, že to ani člověk nedokáže pochopit? Popravdě to není nic překvapivého, proto tak mnoho vztahů nepřežije prvních 6 měsíců, během kterých se dva teprve poznávají a odkrývají i stinné stránky toho druhého. Každý má nějaké chyby, jen je na začátku můžeme ignorovat díky růžovým brýlím nebo je považovat za drobnosti, které vám určitě nikdy nikdy nikdy nebudou vadit.

RozchodCo s tím? Jak se rozejít a zároveň jí nezlomit srdce a nestát se tou mrchou, které to dotyčná odkopnutá pořádně osolí například tím, že o vás bude v komunitě roztrubovat nepěkné věci? Případně jak si zajistit další přátelský kontakt, pokud je vám s ní dobře, jen ji nechcete mít za partnerku?

Hlavně to neoddalujte a vrhněte se do toho, jakmile vám dojde, že není cesty dál a že tohle není ta vyvolená, se kterou chcete překonat všechny překážky a jít spolu životem. Nečekejte ale, že to bude brnkačka a že vás to třeba následně nebude mrzet nebo trápit. Je dobré si předem připravit, co jí chcete říct a ne vyhrknout na ni, že vlastně stojí za prd v posteli nebo že tam není takový náboj jako s vaší bývalou. Bývalé raději prosím vůbec nezmiňujte, a pokud chcete tento krátkodobý vztah ukončit kvůli někomu jinému, kdo vás zaujal více, rozmyslete si, jestli chcete, aby to dotyčná věděla. Není fér jí lhát, že to rozhodně není kvůli kamarádce, kterou vám stále vyčítala a ve které viděla hrozbu (navíc když ji s ní třeba i podvádíte, ehm). Pokud už se s ní nikdy nechcete (a nemusíte) vidět, můžete spálit mosty naprostou upřímností, chcete-li s ní být nadále v kontaktu, bude lepší jí neubližovat příliš a nad „rozchodovou řečí“ trošku popřemýšlet.

Udělejte to u ní doma, pokud možno. Vyhnete se tak případným dramatickým scénám na veřejnosti a zároveň můžete odejít pryč, kdy se vám zachce a ona může brečet do alelůja. Jestli patříte mezi ty, které si nosí s sebou na třetí rande kartáček na zuby a polovinu osobního vlastnictví, nechte na ní, jestli bude chtít, ať si vše okamžitě odnesete nebo se pro to vrátíte, až se vzpamatuje z rozchodu. Pokud se nešťastnice takto nakvartýrovala k vám, vyhněte se raději balení jejích osobních věcí předem. Kdo z vás viděl film Appropriate Behavior (Vhodné chování), který loňský rok představil slovenský Filmový festival inakosti, si jistě vzpomene na scénu se stříháním kalhotek, které rozzuřená brzy-expřítelkyně raději zničila, než by si je druhá polovička odnesla s sebou s ostatními věcmi. I to se může stát, některé rozchody jsou prostě bouřlivé.

Nic neslibujte a nenechávejte jí plané naděje, i když se možná uvidíte pátek co pátek ve vašem oblíbeném teplém baru, kam jste dřív chodívaly v partě. A pokud máte někoho nového a vaše nyní již-ex dělá problémy, zkuste se jí prostě vyhnout. Srdíčko jednou přebolí, ale je hloupé, když vy na ni zapomenete po pár týdnech a ona o vás bude ještě po roce vyprávět, jak necitlivě jste se k ní zachovaly a jak moc jste jí ublížily. V tom je naše komunita hodně zrádná…

Mimochodem, Aneta Langerová na to má velmi jednoduchý návod. Můžete to zkusit podle jejího návrhu, jestli na to máte koule ;).

PS: Nikdy se nerozcházejte tím, že pošlete sms nebo jí to napíšete na Facebooku. Je to neuctivé, zbabělé a ponižující. Jak byste se cítily vy, kdyby se s vámi někdo rozešel právě takto?

A pro silné povahy raději jen odkaz na další tematickou píseň :). Jestli vám z toho prasknou ušní bubínky či oslepnete, reklamujte to prosím na hlavním nádraží.