obálkaNa Rozepnutou (Mladá Fronta, 2014; v orig. Unzipped, Text, 2012) jsem narazila náhodou v katalogu nových knih někdy koncem minulého roku. Anotace o tom, že jde o příběh ženy, která potká ženu a nestydí se, prostě zaujala :). Obálka by sice zasloužila míň profláklé barvy pro tento druh literatury, ale budiž, nenechala jsem se odradit. Začetla jsem se vcelku rychle.

Peta Wheelerová je mladá žena, která je už třináct let vdaná za Marka, workoholického právníka usilujícího zuby nehty o podílnictví v právní firmě Carole Smartové, své zaměstnankyně. Příběh vstupuje do jejího života v okamžiku, kdy má v hlavě silný zmatek. Stala se totiž „pohovka“. Postupně se dozvídáme, co za „pohovkou“ opravdu stojí – Peta si prostě ulítla. Na své narozeninové oslavě svezla domů neznámou dívku BJ, která ji následně svedla a právě na oné pohovce připravila o rozum, chladnou hlavu a pečlivě sestavený plán na další desetiletí.

Její vlasy, její tvář. Ta kožená bunda. Sebejistota. Šibalský úsměv, když jsem jí nabídla odvoz domů. Potkala jsem ji v hospodě, kde jsem slavila narozeniny. Seděla u vedlejšího stolu, smála se s kamarády. Když jí taxík ujel před nosem, jen ucedila: zkurvysyn. To mě pobavilo.
Zadunění odhozených lodiček. Spolupachatelem jí byla pohovka. Její ruce mi kloužou po stehnech a vytahují šaty výš a výš, nařasená látka se mi shrnuje na břiše.
… Bránila jsem se, ale ne zas tolik. Postavila jsem se téhle holce, která mi názorně předváděla, že vůbec nejsem tím, za koho jsem samu sebe považovala. BJ má kuráž. Bylo jí jasné, že si se mnou může dělat, co se jí zlíbí. Dostala mě už větou: Bože, ty seš ale vlhká, ty rajdo jedna.

Petu se snaží dostat na zem její prostořeká sestra Ruby. Za pomoci pádných argumentů, sarkasmu a neúprosné logiky napínají i s dalšími Petinými kamarádkami veškerou svou snahu k tomu, aby Petě zabránily zničit si šťastné manželství. Ta je však o deset let mladší BJ, která je cyklistickým kurýrem, jednoznačně unesena. A tak se rozbíhá kolotoč komických situací, jež jsou střídány citovými výlevy, vztahovými peripetiemi a několika ne zrovna nečekanými dějovými zvraty.

Ruby si odtáhne židli a přisedne si.
„Takže mě teď hodláš podrobit křížovému výslechu?“ Jeden nikdy neví, třeba by se mi mohlo ulevit.
„Ty ses líbala s holkou a nechala ses od ní osahávat?“
„Kristova noho, jak dlouho jsi nás špehovala?“
„Nenamáhej se apelovat na moji morálku, Peto. Já věděla, že mi kecáš, krucinál! Ale co Mark?“ Obličej se jí zkřiví. Zvláštní, jak moc se pláč podobá smíchu.
„Nebreč, Ruby, víš, že to nesnesu.“ Setřese mou ruku. „No tak.“
„No tak? To teda ne! Vezmi to zpátky, vygumuj to. Ty a Mark – to něco znamenalo,“ vydechne a zmuchlá kapesníček do kuličky, mrští jí do popelníku, kde se sama od sebe rozvine, jako by byla živá.
„Neplač, Rube.“ Tentokrát si můj dotyk líbit nechá.
„Ty seš teda teď lesba?“
„Nejde o ženy, Rube, ale o jednu ženu. O BJ.“
„BJ? Co je to probůh za jméno? Co to znamená? Bezva Jebačka? Bacha – jdu si pro vaši ženušku?“
„Přestaň. Je to zkrácenina Belindy Jane a mezi námi to taky něco znamená.“

Rozepnutá se suma sumárum čte dobře, je místy vtipná a příběh zaujme, ačkoliv je plný stereotypů jak z hlediska lesbických dobyvatelek dívčích srdcí, tak z pohledu na neukotvené jednání postpubertální ženy kolem třicítky. Některému chování a situacím lze prostě uvěřit jen těžko. Nicméně jako prvotina mi to přijde docela čtivé a fajn.

nicki reed„Teď jsem na tahu já, viď?“ obrátím se na ni.
„Jo,“ přisvědčí a očima hypnotizuje vlastní písmenka. Určitě se pokouší složit něco sprostého.
Vyskládám na desku svoje slovo. MILUJU TĚ.
Odkašlu si, čekám na její reakci. Snad bude stát za to.
Přečte si ho a zazubí se. „To jsou přece dvě slova.“
„No jo, ale…“
„V tom případě se mi měl uznat kundí sýr.“
„Ty ses ho pokoušela napsat s měkkým I.“
Hlas se mi třese a mluvím hlasitěji, než by se mi líbilo. Rozrušeně. Že bych to vyslovila moc brzy? Je možné, že ona to tak necítí?
BJ jediný máchnutím srazí hrací desku ze stolu. „Čert vem Scrabble,“ zahučí a povalí mě na pohovku.

Chtěla jsem se o autorce, Nicki Reed, dozvědět něco víc, má však jen ne zrovna nápaditý blog a stejně takový twitterový účet. Přišlo mi vtipné hlavně to, že si na přebal knihy nechala vytisknout informaci o sobě, že žije šťastná s manželem v Melbourne, ráda jezdí na kole a má tři děti. Vážně by mě zajímalo, kam si zajela pro inspiraci :).
Po další knize od ní už asi nesáhnu, ale jako dovolenkové čtení na pláž, proč ne.

 

Luce

Knihožrout. Volnočasová aktivistka. Audiobook lover. Pohybový maniak a nadšenec. Hudební narkomanka. Naivní snílek. Ostravská náplava. Amatérská grafička. CML sLez Grrls.