Pokud aspoň občas čtete nějaké teplé novinky z internetu, o filmu Carol už jistě víte. V hlavní roli zazáří Cate Blanchett, která se zamiluje do Rooney Mara, to vše ve Spojených státech v době 50. let. O snímku jsme psaly hned několikrát, předchozí články najdete zde. Přestože se jedná o nezávislý film, který se tak trošku potýkal s financováním, tvář Cate Blanchett, lesbické téma a coming out-necoming out herečky k jeho propagaci pomohly tak, že se na něj nyní těší nejen queer publikum a očekává se, že za film doslova poprší ceny z filmových festivalů ale i například nějaká ta nominace na Academy Awards (tedy na Oscara). Ostatně na festivalu v Cannes už film posbíral tři ceny.

Cate Blanchett se tak trošku vyoutovala a přitom nevyoutovala, v květnu letošního roku poskytla rozhovor pro magazín Vanity, kde promluvila i o svých vztazích se ženami a svět obletěla zpráva, že je Cate bisexuální a že vztahů se ženami měla mnoho. Ta to ale později dementovala a uvedla, že to bylo vytržené z kontextu, protože nešlo o vztahy s „fyzickou náplní“, jak by se asi dalo říct. To už ale stejně stačilo na to, aby se snímek stal očekávanou lahůdkou letošního podzimu, kdy film půjde do kin.

Příběh prodavačky, která se zamiluje do starší dobře postavené a samozřejmě vdané ženy tu ještě nebyl. Určitě si užijeme kostýmy a výpravu, slibná je také hudba, kterou složil Carter Burwell. Ten se hudebně podepsal pod úspěšnými a oceněnými filmy jako například Děcka jsou v pohodě, Zrození šampióna ale i pod nenáročnou upírskou ságou Stmívání. Vy se nyní můžete podívat na trailer a doufat, že se brzy dostane i do české distribuce. Nepodařilo se nám zjistit, jestli se snímek například objeví na filmovém festivalu Mezipatra, ale vzhledem k časovému plánu amerických a britských premiér (20. a 25. listopadu) se to zdá nereálné.

A ať nezapomeneme na Rooney Mara, která sice ztvárňuje ústřední postavu filmu, ale zároveň je díky slávě Cate Blanchett jaksi v ústraní, když přijde na zájem médií, připomeneme vám, že si zahrála lesbickou postavu Lisbeth Salander v hollywoodské verzi příběhu Stiega Larssona Muži, kteří nenávidí ženy. Z dalších filmů stojí za připomenutí dramata Ona s Joaquinem Phoenixem a Vedlejší účinky s Channingem Tatumem.