Kim Davis byla propuštěna na svobodu
Kim Davis byla propuštěna na svobodu

V americkém státě Kentucky, kde je přibližně 86 % obyvatel křesťanského vyznání, se v posledních dnech postarala o rozruch homofobní úřednice Kimberly Jean Bailey Davis, která navzdory soudnímu rozhodnutí o legalizaci homosexuálních sňatků na celém území USA z června 2015 odmítla vydávat potvrzení o uzavřených gay manželstvích, za což ji soudce David Bunning poslal ve čtvrtek 3. září 2015 do vazby. Soudce své rozhodnutí doplnil slovy: „Soud nemůže tolerovat záměrné ignorování zákonů.

Kim Davis (49 let) se dopustila protizákonného jednání, když několikrát odmítla vydat a podepsat oddací listy párů stejného pohlaví. Jako vysvětlení svého jednání uvedla, že udělat takovou věc je proti jejímu vyznání: „Boží zákon morálky je v rozporu s mými pracovními povinnostmi, nemůžete se oddělit od něčeho, co je ve vašem srdci a ve vaší duši.“ Ke stejnému přístupu vyzývala i své podřízené. To se samozřejmě nelíbilo homosexuálním párům, které chtěly právoplatně uzavřít manželství, a podaly na ni trestní oznámení za pohrdání soudem.

Soudce Bunning Davisové nejprve nabídl kompromisní řešení – mohla se vyhnout vazbě, kdyby neovlivňovala jednání svých podřízených a zmíněné oddací listy alespoň podepsala. S takovým návrhem ale Davisová nesouhlasila, a tak ji soud poslal na dobu neurčitou do vězení. V ten moment podřízení Davisové začali podepisovat potvrzení dříve odmítnutým gay párům. V úterý 8. 9. 2015 obhájci homosexuálů, kteří podali proti Davisové obvinění, poslali soudu zprávu, že jejich klienti obdrželi své oddací listy. Na základě této informace Bunning Davisovou z vězení propustil.

Toto soudní líčení opět ukázalo, jak je Amerika rozdělena na dva tábory, které – navzdory jasnému verdiktu Nejvyššího soudu jež dále nehodlal diskriminovat homosexuály – nejsou ochotny zaujmout shodné stanovisko. Kim Davis získala podporu mnoha republikánů (mezi nimi byl například kandidát na prezidenta Rand Paul či Mike Huckabee) i široké veřejnosti (kromě několika demonstrací za její propuštění se rozjela také „hashtagová“ kampaň #ImWithKim). Oproti tomu na stranu Bunningova rozhodnutí se postavila mj. demokratická kandidátka na post prezidenta Hillary Clinton: „Rovnoprávnost manželství je nyní ustanovena zákonem. Je povinností úředníků dodržovat zákon. Tečka.

Survivor požaduje finanční odškodnění za neoprávněné použití jejich největšího hitu
Survivor požaduje finanční odškodnění za neoprávněné použití jejich největšího hitu

Soudním tahanicím v případě Davisové nejspíš není zdaleka konec, neboť při oslavách jejího propuštění zněla z reproduktorů píseň americké rockové skupiny Survivor „Eye of the Tiger“, s čímž mají členové kapely problém. Jim Peterik se k situaci vyjádřil slovy: „Píseň v průběhu let motivovala tisíce lidí překročit své hranice, její použití při propuštění Kim Davis nepodporuje mé názory ani mou politiku.“ Zahraniční internetové zdroje uvádí, že Survivor podal proti Davisové a Huckabeemu žalobu za neoprávněné použití hitu z roku 1982 a požaduje odškodnění 1,2 milionu dolarů.