Zatímco pro některé z nás to může být vzrušující dobrodružství, některé okamžitě ztratí zájem, jakmile zjistí, že jejich objekt touhy je heterosexuální a že se ženami ani nemá žádné zkušenosti. Klasická situace v baru, v dopravním prostředku, v nové práci nebo na nové škole – líbí se vám, ale kdo ví, jestli patří k naší menšině. Pokud nemáte značně vyvinutý gaydar nebo se nejedná o butch lesbu na první pohled, můžete jen odhadovat, jak bude reagovat na váš pokus o flirt nebo pozvání na rande. Nebudeme řešit, jak to zjistit (kdo má pusu a odvahu, prostě se zeptá), ale podíváme se na to, jaké jsou výhody a nevýhody toho, když se vám zalíbí heteračka a jak se s takovým poblázněním vyrovnat.

Problémem tolik ani není to, že je taková a maková, ale spíš naše očekávání a naděje, že se z toho může vyklubat plnohodnotný vztah mezi dvěma ženami nebo cokoliv, co si od toho slibujeme. Pokud se s vámi do tohoto „dobrodružství“ pustí, může to být z různých důvodů, možná svou sexualitu dlouhodobě potlačovaly a nebo to tak nějak věděly celou dobu, jen nebylo s kým to vyzkoušet. Ale teď jste tady vy a hurááá, konečně se to děje! Tedy, takové nadšení vy možná prožívat nebudete.

Pokud se jedná o někoho, koho již delší dobu znáte a najednou zjistíte, že jste si k ní vytvořily i hlubší než jen přátelský/pracovní/jakýkoliv vztah, je dobré se zamyslet, co od toho opravdu očekáváte a jestli vám to stojí za to. Zatímco vy si po první společné noci plánujete dvoje bílé šaty, líbánky na Havaji a dům plný dětí/koček/atakdále, ona to může brát jen jako flirt, zpestření či nepříjemné uklouznutí a pak se váš původní vztah už nikdy nemusí dostat do bodu před okamžikem, kdy jste se rozhodly udělat ten první velký krok. Tím hůře, pokud se jedná o někoho, kdo už vztah má a dost možná nejen vztah ale i rodinu. Myslíte, že kvůli vám opravdu opustí přítele, manžela a svým dětem prostě jen tak řekne, že tatínka už nemá ráda a teď má ráda vás? Vy za ni rozhodovat nemůžete, ale představte si třeba témata jako coming out a její vztahy s okolím. Budete jí stát za to? A jak se pak budete cítit, když ani po naléhání nakonec svůj stávající vztah neukončí a bude chtít nadále udržovat jen milenecký vztah (pokud to tedy není to, co hledáte)?

Na druhou stranu, jestli jste první krok neudělaly vy a jedná se o vzájemné vzplanutí, bavíme se o něčem docela jiném nežli o „přetahování“ někoho na druhý břeh. U leseb přichází coming out v pozdějším věku než u gayů a u bisexuálních žen ještě později, proto není až tak překvapivé, když se do svých prvních vztahů se ženami pouští matky od rodin s více či méně odrostlými dětmi. Nikdy nechtěly nad svojí sexualitou přemýšlet, braly svět „klasicky černobíle“ a až teprve seznámení se s novým člověkem, odchod dětí na školu či rozvod jim dovolily nakouknout do svého vnitřního já a zeptat se ho, co vlastně chce. Pokud je vaše vyvolená v podobné situaci, dopřejte jí čas a zkuste se vžít do její role a pochopit, čím asi prochází. Je dost možné, že ani po uvědomění si vlastní sexuality nebude chtít měnit svůj život od základů.

Co když jí opravdu nejde o nic jiného než si jen užít nebo se pobavit? Dost možná ji prostě baví vás svádět a užívat si vaši pozornost a to, jak jste z ní hotové. Dost možná si vaši přízeň nechává líbit proto, že by ráda darovala k Vánocům partnerovi krásný dárek v podobě trojky, no není to skvělý nápad? Dost možná je prostě jen tak náruživá a když dnes nebude v její posteli muž, ale ta podivná holka z klubu, co jí celou dobu kupuje drinky a plazí se po ní, tak to taky zvládne a přežije?

Mrchu můžete potkat i v pracovním kolektivu, nezapomínejme na oblíbené ženské intriky. Tím hůře, jedná-li se o vaši šéfovou, která si s vámi jen hraje a vaše pobláznění dává k dobru dalším lidem ve vedení a nebo o sokyni, která sleduje vlastní cíle, v nichž jí tak trošku překážíte. Mimochodem, tohoto tématu se hezky dotknul snímek Vášeň, kde nakonec chudák holka utřela, protože ji chtěla její hetero šéfová jen využít.

Když si vezmete všechna pro a proti a dojdete k poznání, že vám za tu námahu vlastně nestojí, jak z toho ven? Zkuste na „svoji heteračku“ zapomenout a pokud možno se jí vyhnout, alespoň na kratší dobu, která vám pomůže srovnat si vlastní myšlenky. Soustřeďte svoji energii na někoho, kdo za to stát bude a kdo bude mít zájem o vás jako o ženu. Hledejte někoho, kdo hledá ve vztahu to stejné co vy a vyznává stejné hodnoty. A pokud možno zrovna nikoho nemá…

Zadařilo se a heteračka vám kývla na rande? Hlavně nic neuspěchejte a zkuste na to jít tak pomalu, jak jen to jde. Vezměte ji někam, kde se obě budete cítit příjemně a netahejte ji hned do gay klubu (pokud tedy sama neprojeví zájem jako první). Nemusíte hned skončit v posteli a ani ona se nemusí cítit zrovna příjemně vzhledem k tomu, že to všechno pro ni bude najednou poprvé, i když už panna dávno není. Nemůžete od ní očekávat, že se z ní přes noc stane lesba, třeba se vždy cítila být tak nějak trošku bisexuální, ale na svůj první zážitek se ženou teprve čekala.

Pro

Budete její první, což vám dává velkou výhodu jí ukázat, co vlastně celou tu dobu postrádala, díky vám bude poznávat úplně nový svět a vy se pro ni stanete na čas bohyní.

Proti

Budete její první, což vás jednoznačně nepředurčuje k tomu, že s vámi bude chtít strávit zbytek svého života. Vzpomínáte ještě na svou první lásku a na slepý nerozum, který vás nutil k tomu si myslet, že spolu zůstanete navždy? A jak to dopadlo, hm? Pokud nebude románek s vámi považovat jen za epizodku, po které se vrátí zpět k mužům, nejspíš jí bude v hlavě hlodat červíček, jaké jsou asi ostatní ženy ve vztahu a v posteli.

Co říci závěrem? Třeba že ani Scarlett Johansson nebo Rihanna nedokáží přesvědčit kteroukoliv ženu, že se má vykašlat na chlapy a taky že nemusíte vždy hned házet flintu do žita. To, že vám po první společně strávené noci ráno s ještě otlačeným polštářem na tváři řekne: „Ale ty přece víš, že nejsem lesba“, neznamená, že to tak bude navždy :).