JemnocitZatímco pro někoho může být poezie pravidelným únikem od reality, jiní se k ní obrací převážně tehdy, jsou-li v citovém napětí, když přijde či odejde láska, když mají problémy s okolím nebo prostě jen zjistí, že i pár hezkých řádků dokáže v člověku po čase vzbudit příjemné pocity nebo ho třeba uklidnit. Když zajdete do knihovny, bude na vás čekat celá záplava básnických sbírek, ale budete-li hledat lesbickou či queer poezii, budete mít výběr mnohem těžší a co se týče soudobé tvorby, asi raději zamíříte na internet. Jenže tam svá díla pouští do světa kde kdo a nemůžete mít velká očekávání co se kvality týče.

Po dámských sedáncích plných poezie pro ženy na ženy, za které můžeme poděkovat několika odvážným českým autorkám, nyní přichází další dobrá zpráva pro příznivkyně rýmů a veršů. Tři básnířky z Brna se rozhodly vydat na vlastní náklad poetickou sbírku Jemnocit a vy jim můžete finančně přispět a ještě k tomu něco získat. Na webu startovač.cz si můžete vybrat, kolik chcete přispět a jakou odměnu si za to vyberete. Klidně si můžete předem sbírku „objednat“ nebo s holkami vyrazit na drink, pochutnat si na ručně vyrobených pralinkách od Bet a pokud máte dost odvahy, napíšou vám i báseň na tělo. Doslova, tedy fixou na kůži! Podpořit je můžete zde, projekt potrvá do konce dubna 2016 a sbírka by měla vyjít v září 2016.

Můžete se těšit na více než 50 stran básní, které budou doprovázené ilustracemi. Najdete v ní básně o toužení, lásce, blízkosti, míjení se, životní cestě, hledání, ztrátě, bolesti, smíření, krásách i smutcích okamžiku…

Co o sobě říkají autorky samy?

Markéta Spen Krejčí

Svět kolem nás nemusí rozkvétat z reklam, ale z umění. Poezie je stále nedoceněná a já chci být nápomocna v tom to změnit. Inspirují mě knihy, hudba, životní osudy, vyprávění kamarádů, vlastní fantazie. Má díla jste mohli doposud spatřit na plechovkách, na stromě či v brněnské tramvaji.

Veronika

První básně vznikly ještě před coming outem, kdy mi byly papír a tužka jediným přítelem, kterému jsem s mohla svěřit. Poté začaly do mého života vstupovat různé ženy, jimž patří většina další tvorby.

Bet

Asi že neumím život v jeho nesčetných odstínech zachytit jinak než slovy… píšu básně. Jsou to odrazy mých emocí a vzpomínek, prožitých i neprožitých tužeb. Věřím, že se můžou dotknout srdcí jiných lidí, inspirovat je, pohnout k zamyšlení nebo jen zanechat křehký otisk někde uvnitř… protože vyvěrají z emocí, které jsou společné nám všem a někde v nich se zrcadlí křehká krása života.

A zde ukázka pro vaše navnadění:

Vůně mezi písmeny

necháváš ve mně stopy
jak písmena na papíře
němá znaménka interpunkce
uvíznutá v díře 
mezi komorou a síní
a s nimi
vůně tvé kůže
co v záhybech šatů číhá
míhá se vzduchem líně
jako bys tu byla, živá