Tisková zpráva, 17. srpna 2016

Zhruba 28 tisíc lidí se v sobotu 13. srpna zúčastnilo v Letenských sadech hudebního festivalu Prague Pride, který následoval po tradičním průvodu Prahou. Údaj je výsledkem šetření anonymizovaných dat mobilního operátora. Program na Letné podle tohoto zjištění navštívilo o 5,5 tisíce osob víc než vloni. Samotného průvodu se dle odhadů bezpečnostní agentury zúčastnilo 40 000 lidí, kteří se sami přímo zapojili nebo průvod sledovali podél trasy.

Průvod Čechův mostVyšší počet účastníků a účastnic akce byl na Letné jasně viditelný. Produkce festivalu upozorňuje, že se letos rekordně vysoký počet lidí zdržel až do konce akce ve 22 hod – dle jejich odhadů to bylo min. 10 000 lidí.

Ohlasy hostů Prague Pride 2016 přivítal řadu zahraničních hostů, z nichž většina se zúčastnila sobotního průvodu. V čele průvodu jely sestry Vish a Roma z charitativní organizace Sestry věčné radosti a Omar Sharif Jr. Ten se s organizačním týmem rozloučil slovy: „Gratuluji vám k úžasnému pride týdnu. Váš tým na sebe může být opravdu hrdý. Práce, kterou děláte, má hloubku a pozitivně ovlivní život dalších generací.“

Čelo průvoduRovná práva letos do průvodu přišla podpořit ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, senátoři Václav Láska a Ivana Cabrnochová, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, radní pro kulturu a sousedské vztahy MČ Praha 7 Hana Třeštíková a politik Dominik Feri. Opět nechyběl velvyslanec USA Andrew Shapiro.

Vysoký nárůst zájmu zaznamenalo také testování na HIV a syfilis, které během Prague Pride opět prováděla Česká společnost AIDS pomoc. V průběhu celého týdne se nechalo zdarma anonymně otestovat 602 žen a mužů, z toho 432 test absolvovalo v sobotu na Letné. Je to vůbec největší počet terénních testů na pohlavně přenosné choroby, který byl v Česku uskutečněn během jediného dne. Na Letné bylo letos přistaveno pět mobilních laboratoří a díky tomu čekací doba ani v největší špičce nepřekonala 20 minut.

Sanitka testování HIV„Prevence HIV byla jednou z oblastí, na které se program Prague Pride letos soustředil. Jsme rádi, že se nám opravdu podařilo zvýšit zájem našich účastníků o toto téma a snad jsme v nich i zlomili strach z testování,“ uvedla ředitelka festivalu Prague Pride Kateřina Saparová.